Błogosławieństwo wzmacnia miłość

„Kościół pragnie głosić słowem i czynem przesłanie o godności każdej osoby, darowanej przez Boga. To przesłanie nadaje kierunek Kościołowi w kontaktach z ludźmi i podejściu do ich związków. Dlatego okazuje uznanie i towarzyszy parom połączonym miłością, które okazują sobie wzajemnie pełny szacunek i godność oraz są gotowe trwale żyć ze sobą, wyrażając swoją seksualność w trosce o siebie nawzajem i w społecznej odpowiedzialności. Niektóre pary proszą o błogosławieństwo dla swojego związku. U podstaw tej prośby leży wdzięczność za doświadczoną miłość i nadzieja na przyszłość, której towarzyszy Bóg”*

W oparciu o to dążenie, Zgromadzenie Synodalne Drogi Synodalnej Konferencji Episkopatu Niemiec i Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (Zentralkomitee der deutschen Katholiken, ZdK) wydało zalecenie, aby umożliwić celebrację błogosławieństwa dla par, które nie chcą zawrzeć kościelnego małżeństwa sakramentalnego lub dla których taka możliwość nie jest dostępna.

Dokument „Błogosławieństwo wzmacnia miłość”, pokazuje jak Kościół chce towarzyszyć wszystkim parom, które darzą się miłością, szacunkiem i pragną iść razem przez życie, prosząc Boga o Jego błogosławieństwo. To bardzo wyraźny gest wsparcia i włączenia ze strony hierarchii Kościoła i najważniejszej organizacji jego wiernych między innymi wobec społeczności LGBT+. Oby stał się inspiracją dla Kościołów w Polsce – nie tylko rzymskokatolickiego.

* Uchwała Zgromadzenia Synodalnego z dnia 10 marca 2023 r.: Dokument o celebracji błogosławieństw dla par, które się kochają, w: Droga Synodalna, 20. Uchwały Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech, wydane przez Sekretariat Drogi Synodalnej (Bonn 2023), s. 283 (cały tekst: 283-290, cytowane dalej jako: DS 20).