Nasze projekty

To kampania skierowana do wierzących rodziców osób LGBT+.
Ponad 85% Polaków formalnie należy do Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce. Chociaż nie każda osoba LGBT+ jest chrześcijaninem, większość tęczowych osób w Polsce wychowuje się w chrześcijańskich rodzinach. Chcielibyśmy przekazać, że chrześcijaństwo nie musi być przeszkodą w kochaniu dziecka nieheteronormatywnego, a wręcz przeciwnie – jesteśmy zobowiązani do kochania naszych dzieci bezwarunkowo.

Wśród osób, które zgłaszają się do naszej Fundacji jest coraz więcej chrześcijańskich rodziców osób LGBT+. Dla tych rodziców wiara może być przeszkodą w zaakceptowaniu ich tęczowego dziecka. To, co chcielibyśmy osiągnąć, to zwiększenie akceptacji dzieci LGBT+ wśród chrześcijańskich rodziców.

„Wiara w kolorach tęczy” to realizowany przez Wiarę i Tęczę projekt, który ma na celu przybliżenie najważniejszych zagadnień związanych z wiarą i LGBT+. To również zbiór odpowiedzi na uniwersalne pytania, które zadaje sobie wiele osób, czasem przez całe życie! W ramach projektu powstało już trzecie wydanie broszury antydyskryminacyjnej dotyczącej wierzących osób LGBT+. Jej pierwotna wersja powstała w roku 2014 i była pierwszą tego typu pozycją w języku polskim. Wszystkie trzy wydania, jakie się ukazały drukiem, to inicjatywa Fundacji Wiara i Tęcza, najstarszej i największej w kraju organizacji działającej na rzecz pogodzenia religii z orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową. Staraliśmy się, by publikacja w jak największym stopniu dotyczyła polskich realiów i dotykała polskich problemów. Dlatego dużo miejsca poświęcamy w niej Kościołowi rzymskokatolickiemu, który ma szczególny wpływ nie tylko na swoich wiernych, ale i na całą rzeczywistość społeczną. Nie oznacza to, że chrześcijanie innych wyznań, a także bez określonej przynależności wyznaniowej są dla nas mniej istotni. Zresztą większość opisywanych zagadnień dotyczy także wiernych Kościołów prawosławnego, protestanckich czy starokatolickich.

Wiara nie wyklucza

„Wiara nie wyklucza” to kampania skierowana do chrześcijan w Polsce. Poprzez historie wierzących osób LGBT+, ich rodzin, osób duchownych oraz teologów i teolożek chcemy zwiększyć akceptację tęczowych chrześcijan w ich wspólnotach religijnych.

Część ze wspomnianych historii została opowiedziana Marcinowi Dzierżanowskiemu i uwieczniona w książce, którą możecie pobrać bezpłatnie. 

„Chciałbym, aby to przesłanie mocno popłynęło z kart tej książki do Czytelniczek i Czytelników, zwłaszcza zaś do ludzi młodych, którzy odkrywają swoją orientację seksualną i/lub tożsamość płciową. Chcę im wszystkim powiedzieć, że mają prawo do szczęścia, miłości i sukcesów.” [ze Wstępu]

To pierwsza w Polsce kampania społeczna, w którą – na zaproszenie organizacji LGBT – włączyli się przedstawiciele środowisk katolickich. Ta skierowana do osób wierzących kampania ma na celu przypomnienie, że z wartości chrześcijańskich wypływa konieczność postawy szacunku, otwarcia i życzliwego dialogu wobec wszystkich ludzi, także homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych.

Niezależnie od kontrowersji i gorących debat, jakie toczą się wokół homoseksualności, ludzie wierzący w coraz większym stopniu dostrzegają problem wykluczenia osób homoseksualnych i widzą potrzebę działania na rzecz zmiany tej sytuacji. Z drugiej strony, w środowiskach LGBT narasta zrozumienie, że droga do osiągnięcia pełnego uczestnictwa w rzeczywistości społecznej prowadzi przez dialog z ludźmi wierzącymi. Jednym z wątków kampanii jest uświadomienie, że także we wspólnocie wiernych są osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe.