Chcemy Was zaprosić do podróży przez świat osób nieheteronormatywnych, w których życiu Bóg odgrywa bardzo ważną rolę. Osoby chrześcijańskie wśród osób LGBTQ+ to wciąż zjawisko często niezrozumiałe, zarówno dla heteronormatywnych chrześcijan, jak też nieheteronormatywnych niewierzących lub poszukujących.
Podcasty są częścią projektu „Love is kind – love, do not exclude” realizowanego przez Fundację Wiara i Tęcza – organizację wspierającą wierzące osoby LGBT+ – dzięki środkom z grantu LGBTI Communications: Learning Journey Grants, finansowanego przez ILGA EUROPE. Kampania jest skierowana do wierzących rodziców osób LGBT+. Projekt realizowany jest od marca 2023 roku do lutego 2024 roku.
To człowiek jest drogą. Tomasz Nadolny rozmawia z Cezarym Gawrysiem
Nie bez przyczyny rozmową otwierającą są rozważania inspirowane pytaniami Tomasza Nadolnego, Prezesa Fundacji Wiara i Tęcza i rozwijane przez Cezarego Gawrysia – dziennikarza i publicystę, byłego redaktora naczelnego miesięcznika „Więź”, autora głośnej publikacji pt. Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm (napisanej wspólnie z Katarzyną Jabłońską). Rozmowa to opowieść o dylematach rozgrywających się w rozumie i sumieniu wierzących osób LGBTQ+, doświadczeniach związanych z obecnością w Kościele katolickim i wreszcie – historia opuszczenia okopów wykluczenia i zrozumienie, że Bóg działa dla wszystkich, a najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości.
W Kościele jest miejsce dla każdego
Drugi z serii podcastów Wiary i Tęczy jest opowieścią o procesie godzenia ze sobą trzech ważnych, życiowych ról – ojca dziecka, ojca transpłciowego dziecka i wierzącego, praktykującego katolika. Wydawać by się mogło, że tak duży bagaż, dla wielu sprzecznych ze sobą doświadczeń, jest nie do pogodzenia. Zwłaszcza dla mężczyzny, któremu w wielu stereotypach akceptacja nienormatywności przychodzi z wielkim trudem. Okazuje się jednak, że może być zgoła inaczej. Zapraszamy na rozmowę Kamila Smogorzewskiego z Marcinem Mizakiem, ojcem transpłciowego chłopca, lekarzem, a przede wszystkim – szczęśliwym człowiekiem.
Coming out to coś wspaniałego
Trzeci z serii podcastów Wiary i Tęczy ma nieco inny format. Tym razem to spotkanie nie z jednym, ale z dwójką rodziców – matką i ojcem transpłciowej córki. Ich historia pełna jest bólu i cierpienia, ale też wygranej walki o zdrowie i życie córki. Te doświadczenia zaprowadziły ich do miejsca, w którym otwarcie przekazują świadectwo wszystkim tym, którzy być może są dopiero na początku drogi, po której oni kroczą już śmiało. Poznajcie Agnieszkę i Marcina.
Jezus na pewno nie doradzałby rodzicom, by nie akceptowali dziecka LGBTQ+
„Moje dziecko powiedziało mi, że jest osobą LGBT+. Co mam teraz zrobić?” – pytanie to usłyszał parę lat temu papież Franciszek, ale musiał się z nim zmierzyć również nasz następny gość. Do czwartego odcinku podcastu Wiary i Tęczy zaprosiliśmy ks. Dariusza Piórkowskiego, jezuitę, duszpasterza, kierownika duchowego i rekolekcjonistę.
Jaką mnie stworzyłeś, taką mnie masz
W kolejnym odcinku podcastu Wiary i Tęczy poznacie historię Pani Stanisławy, matki dziecka LGBTQ+, a także katoliczki z doświadczeniem należenia do wspólnoty baptystycznej. Jak to wszystko wpłynęło na jej życie i dlaczego pochodząca z małej wsi kobieta ma w sobie tyle odwagi, by bronić dobrego imienia osób LGBT?
Jestem ojcem geja i pamiętam akcję Hiacynt
Gościem szóstego odcinka podcastu Wiary i Tęczy jest Tomek, ojciec geja. Zapraszamy na opowieść o człowieku, który przeszedł drogę od wewnętrznej konfrontacji z homoseksualizmem syna, do działania w stowarzyszeniu My, rodzice. To również historia mężczyzny ukształtowanego przez pracę w służbach mundurowych, Kościół katolicki, ewangelicko-reformowany oraz własne spojrzenie na wiarę i Boga.